POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
20-06-2014     - 31-08-2014  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Japońskie wnętrza Grzegorza Morycińskiego.
miejsce:
Zakopane
Grand Hotel Stamary
ul. T. Kościuszki 19
BEZPŁATNE
» Wystawy różne
Japońskie wnętrza i wnętrze warszawskiej pracowni we wnętrzach zakopiańskiego hotelu. Wystawa pasteli i fotogramów w Grand Hotelu Stamary w Zakopanem.

Do 31 sierpnia 2014 roku w Grand Hotelu Stamary w Zakopanem można oglądać wystawę „Japońskie wnętrza Grzegorza Morycińskiego”, którą przygotowała Galeria „Pod Makiem”. Japońskim wnętrzom towarzyszą fotogramy Rafała Kossowskiego z warszawskiej pracowni malarza.

Japońskie wnętrza Grzegorza Morycińskiego. W twórczości Morycińskiego wskazać można szereg głębokich powiązań z kulturą japońską: pragnienie dotarcia do sensów ukrytych, metaforyczność, dążenie do przedstawienia treści mówiących. Dla Morycińskiego istotne jest to, co jest powiedziane nie wprost, ale dotyczy pewnego tematu. Jego pastele, określane jako symboliczne i nieobojętne, co wielokrotnie podkreśla sam twórca, prezentuje wystawa przygotowana przez Galerię „Pod Makiem”.

Asymetria, aktywna rola pustki, światło, niedopowiedzenie i detal tak ważne dla kultury japońskiej, stały się ważne dla polskiego malarza.

Grzegorz Moryciński jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarz i poeta przemierza zaułki miast włoskich, bulwary Paryża, ulice Londynu, Rzymu, Nowego Jorku, górzyste przestrzenie Grecji, Australii i Tatr. Fascynuje go japoński sposób kształtowania przestrzeni. Otrzymał między innymi Stypendium Rządu Włoskiego (1969) i Stypendium artystyczne Amerykańskiej Fundacji Pollock-Krasner (1993).

Warszawskie wnętrza pracowni malarza. Pracownia Grzegorza Morycińskiego mieści się na ulicy Lwowskiej. Malarz i poeta staje w jej drzwiach na granicy światła i cienia, realnej rzeczywistości i twórczego marzenia. Przez owalny otwór okna blask słońca pada na ścianę, wędruje po wnętrzu, napotyka przedmioty. W ciszę prywatnej przestrzeni, za zgodą artysty-malarza, wkracza artysta-fotografik. W przestrzeni, po której oprowadza Rafał Kossowski, widać kronikę życia i sztuki malarza. Błysk wschodzącego słońca na krawędzi okiennej ramy, kolorowe ułamki pasteli porzucone na desce...

Asymetria, aktywna rola pustki, światło, niedopowiedzenie i detal tak ważne dla malarza, ważne stały się dla fotografa.

Rafał Kossowski zamiłowanie do sztuki wyniósł z domu. Obecnie studiuje w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie, na specjalizacji Obraz multimedialny. Bliskie mu jest tworzenie według japońskich reguł, w tym asymetrii i aktywnej roli pustki widocznej w japońskich wnętrzach Grzegorza Morycińskiego i warszawskiej pracowni malarza.

Zakopiańskie wnętrze Grand Hotelu Stamary. Stylowe i nowoczesne rozwiązania we wnętrzu hotelu tworzą miejsce przyjazne dla gości. Wkomponowano w nie atrybuty japońskie i wnętrza warszawskiej pracowni malarza: wystawę, na którą pasjonatów sztuki zaprasza Galeria „Pod Makiem”.

Te trzy propozycje otwierają drzwi do trzech światów: Japonii, warszawskiej pracowni malarza i zakopiańskiego hotelu.

Światy te połączyła aktywna rola pustki, asymetria, światło, niedopowiedzenie i detal tak ważne dla malarza, dla fotografa i dla gości. I dla samej fotografii.


Iwona Matejczuk / Katarzyna i Rafał Kossowscy

fot. Piotr Kyc (wernisaż wystawy)
mat. prasowe Galerii „Pod Makiem”
Miejsce:
Zakopane
Grand Hotel Stamary
ul. T. Kościuszki 19
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury