40 TYNIECKIE RECITALE ORGANOWE
Opactwo oo Benedyktynów w Tyńcu
lipiec - sierpień 2014
13 lipca godz. 16.00
DARIUSZ BĄKOWSKI-KOIS- organy
TRIO BAROKOWE „OSTERIA BAROCCA”
Dominika Staszkiewicz - flet traverso
Katarzyna Filipiuk - obój barokowy
Elżbieta Malinowska - klawesyn
w programie: Charles- Marie Widor, Marcel Dupré, Georg Philipp Telemann, Jakob Friedrich Kleinknecht, Jean Langlais, Charles- Marie Widor
DARIUSZ BĄKOWSKI-KOIS – ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w kl. organów prof. Józefa Serafina (2000, dyplom z wyróżnieniem). Jest laureatem kilku konkursów krajowych i międzynarodowych (m.in. w Cremolino 2001, III nagroda i brązowy medal). Koncertował w Austrii, Brazylii, Francji, Meksyku, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech. Odbył specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej romantycznej symfoniki organowej (Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie), studia podyplomowe kontynuował w Konserwatorium Wiedeńskim. W 1997 ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 2002 doktoryzował się na Wydziale Historycznym UJ, w 2006 uzyskał stopień doktora habilitowanego Akademii Muzycznej w Krakowie, w 2013 otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. W krakowskiej Akademii Muzycznej pełni obecnie funkcję Prorektora d/s dydaktyki i rozwoju kadry.
TRIO BAROKOWE „OSTERIA BAROCCA”. Współtworzące je członkinie są absolwentkami krakowskiej Akademii Muzycznej. Dominika Staszkiewicz grę na flecie traverso studiowała w kl. dr. hab. Małgorzaty Wojciechowskiej, nadto w ramach programu stypendialnego Erasmus kształciła się w Koninklijk Conservatorium Brussel pod kier. Bartolda Kuijkena i Franka Theunsa. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich. Współpracuje z Capellą Cracoviensis. Gra na kopiach instrumentów z ok. 1745 i ok. 1810 roku. - Katarzyna Pilipiuk umiejętności w zakresie gry na oboju barokowym zdobywała w AM we Wrocławiu i Krakowie pod kier. Marka Niewiedziała i Petera Holtslaga. Obecnie doskonali swe umiejętności pod kier. Franka de Bruine (AM Bydgoszcz) oraz uczestnicząc w licznych kursach. Współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej, oddaje się także pracy naukowej. - Elżbieta Malinowska odbyła studia klawesynowe pod kier. prof. Elżbiety Stefańskiej oraz organowe w kl. dr. hab. Marcina Szelesta (dyplom z wyróżnieniem). Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, w latach 2009/10 w ramach programu stypendialnego Erasmus studiowała w Johannes Gutenberg Universität Mainz w kl. organów prof. Gerharda Gnanna. W obu swoich specjalnościach współpracowała z wieloma zespołami. W 2011 zdobyła III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Utworów Organowych Jehana Alaina.
27 lipca godz. 16.00
MICHAŁ BIAŁKO - organy
SCHOLA BENEDYKTYNÓW
W programie: Johann Sebastian Bach, Franz Schmidt, Olivier Messiaen
MICHAŁ BIAŁKO - studia organowe ukończył w krakowskiej Akademii Muzycznej w kl. prof. Andrzeja Białko (dyplom z wyróżnieniem); jest także absolwentem Conservatorium van Amsterdam w kl. prof. Pietera van Dijka. Jest laureatem II nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Organowego „Mendelssohn-Eben” w Krakowie (2009). Koncertował w Austrii, Holandii, na Litwie, w Portugalii, we Włoszech. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich; w PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie prowadzi klasę organów i improwizacji organowej.
10 sierpnia godz. 16.00
JÓZEF SERAFIN - organy
CHÓR AKADEMICKI „SZUMIĄCY JESION”, Wrocław
CHÓR MIEJSKI „STA ALLEGRO”, Kudowa-Zdrój
ROBERT WAJLER – dyrygent
W programie: Johann Sebastian Bach , Nicolaus Bruhns, Enio Moriccone, Mykoła Łeontowicz, Ariel Ramirez, Michael Haydn, Zoltán Kodály, Dmitrij Bortnianski, Heitor Villa-Lobos, Jehan Ariste Alain
JÓZEF SERAFIN- jako organista kształcił się w krakowskiej PWSM (dyplom z odznaczeniem 1968, kl. prof. B. Rutkowskiego i prof. J. Jargonia oraz w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu (kl. prof. A. Heillera). Jest laureatem pierwszych nagród m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Warszawie (1967) oraz Międzynarodowego Konkursu Organowego w Norymberdze (1972). Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, nadto w Japonii, Kanadzie, Kazachstanie, USA. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie; kierownikiem artystycznym festiwali organowych w Kamieniu Pomorskim i Leżajsku, także międzynarodowego festiwalu młodych organistów „Juniores Priores” w Sejnach.
CHÓRY: „Szumiący Jesion” został założony przez Zofię Krasnodębską - Urbanyi w 1986 roku jako chór akademicki działający przy D.A. Wawrzyny we Wrocławiu. Aktualnie tworzą go dawni członkowie, dyrygentem zespołu jest Katarzyna Krzywniak.
„Sta Allegro” jest chórem miejskim Kudowy-Zdroju, został powołany do życia w 2006 roku przez Przemysława Kuklisa, od 2009 kierownikiem muzycznym i dyrygentem zespołu jest Robert Wajler.
24 sierpnia godz. 16.00
STEPHEN HICKS - organy
W programie: Wolfgang Amadeus Mozart, Francisco Correa De Arauxo , William Herscheljohann Sebastian Bach, Sigfrid Karg-Elert, Joseph Bonnet, Guy Weitz, Alfred Hollins, Enjott Schneider
STEPHEN HICKS – ur. 1949, działalność koncertową rozpoczął w wieku 15 lat od wykonania Koncertu fortepianowego a-moll R. Schumanna z Angielską Orkiestrą Kameralną prowadzoną przez B. Brittena. Studiował w Royal College of Music i Trinity College w Londynie, w Paryżu kształcił się u takich pedagogów, jak Nadia Boulanger, Marcel Dupré, A. Marchal (organy), R. Casadesus (fortepian), R. Pujana (klawesyn). Mając 21 lat jako najmłodszy organista wystąpił w Promenade Concerts w Royal Albert Hall; koncertował w 16 krajach europejskich oraz w USA. Dokonał nagrań dla EMI, RCA International, Riverside, Eurodice. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki francuskiej i angielskiej. Od 1983 mieszka w Norwegii.
Bilety w cenie 15 i 10 zł do nabycia przed koncertami. Rezerwacja pod numerami tel. 12 6563670, 12 6564441, 12 6561890
Organizator:
Dom Kultury „Podgórze”
Ul. Sokolska 13
30-510 Kraków
Tel. 12-656-36-70, 12-656-18-90
www.dkpodgorze.krakow.pl
podgorze@dkpodgorze.krakow.pl
|