POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
20-03-2014       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
OKIEM SPOTTERA. SPOTKANIE MIŁOŚNIKÓW HISTORII.
miejsce:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków.
17.00
BEZPŁATNE
» Wydarzenia inne

Serdecznie zapraszamy na marcowe spotkanie miłośników historii, którego gośćmi będą spotterzy Marcin Sigmund, Marcin Głodzik i Szymon Wolan. Spotkanie odbędzie się przy wystawie fotografii lotniczej w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Spotterzy - łowcy samolotów

Niezależnie od pogody czy pory roku można ich spotkać w okolicach lotnisk na całym świecie. Wystarczy, że na jednym z nich ma się pojawić jakiś ciekawy samolot. Są też wiernymi bywalcami wszelkich pokazów lotniczych. Dla kilku ujęć są gotowi pokonać setki, a nawet tysiące kilometrów. To spotterzy lotniczy – ludzie, dla których lotnictwo to nie tylko hobby, ale wręcz sposób na życie.

Wywodzą się z bardzo wielu środowisk. Na co dzień studiują, pracują w różnych zawodach, najczęściej zupełnie niezwiązanych z lotnictwem. Łączy ich jednak wspólna pasja – samoloty. Sam termin spotter pochodzi od angielskiego słowa to spot (namierzać) i jak sama nazwa wskazuje oznacza namierzanie oraz identyfikację samolotów i innych statków powietrznych.

Choć pierwszym skojarzeniem ze słowem spotter jest osoba z aparatem fotograficznym czatująca na samolot przy płocie lotniska, to w rzeczywistości obejmuje ono znacznie większą grupę sympatyków lotnictwa. Do spotterów zaliczają się bowiem nie tylko fotografujący samoloty na lotniskach czy pokazach lotniczych, ale także ci, którzy odnotowują gdzie i kiedy dany samolot czy śmigłowiec leciał. Wśród spotterów nie brakuje też łowców samolotów na wysokościach przelotowych. Choć maszyny te z ziemi wyglądają jak maleńkie, prawie jednakowe srebrzyste punkciki ciągnące za sobą smugi kondensacyjne, to w rzeczywistości nad naszymi głowami codziennie przelatują dziesiątki ciekawych maszyn, w tym ogromnych Boeingów 747 czy Airbusów A380. Dzięki lunetom czy teleskopom spotterzy mogą je obserwować, a przy użyciu potężnych teleobiektywów wykonywać również zdjęcia.

O ile latem, przy ładnej pogodzie namierzanie samolotów na ich trasach przelotowych i wokół lotnisk można uznać za całkiem przyjemny sposób spędzania wolnego czasu, o tyle mroźną zimą, zmienia się ono niemal w sport ekstremalny. Polowanie na ciekawy samolot przypomina bowiem trochę myślistwo czy pracę snajpera – długie oczekiwanie, a potem kilkadziesiąt sekund, podczas których jest szansa wykonania wymarzonego zdjęcia. Tu także nie ma miejsca na błąd, gdyż najlepsze ujęcia są niepowtarzalne, a niektóre samoloty pojawiają się niezmiennie rzadko.
Do zrobienia naprawdę ciekawego zdjęcia poza dobrym sprzętem potrzebne jest jeszcze doświadczenie, refleks i zwyczajne szczęście. Nagrodą za wytrwałe „polowanie” są jednak zatrzymane w kadrze unikalne chwile nie tylko dokumentujące historię lotnictwa, ale także ukazujące jago magię i piękno. Marcin Siegmund.

Otwarte spotkania miłośników historii i społecznych opiekunów zabytków odbywają się raz w miesiącu. Na spotkania zapraszamy ekspertów – historyków sztuki, przewodników, działaczy organizacji pozarządowych zajmujących się zabytkami, czy pasjonatów. Spotkania są otwarte, wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy.

Szczegółowa Informacja:
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Os. Górali 5, Kraków
12 644 27 65
sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl

Miejsce:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków.
Godz.
17.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury