Z cyklu Koncerty Mistrzejowickie serdecznie zapraszamy na koncert pn. MISERERE NOSTRI do Kościoła pw. Św. M. M. Kolbego w Mistrzejowicach.
Wykonawcy: Zespół Muzyki Dawnej ANONYMUS
W programie: Th. Tallis, W. Byrd, W. Mundy, R. White, C. de Morales, M. Zieleński, M. Gomółka.
Wielki Post od wieków stanowi źródło inspiracji twórczych w dziedzinie muzyki, malarstwa, poezji. Kreowane wyobraźnią artystów dzieła pozwalają nam głębiej przeżywać ten szczególny czas skupienia, medytacji, refleksji, pokuty. Kompozytorzy renesansu, działający najczęściej przy dużych ośrodkach sakralnych i tworzący muzykę do liturgii, uważnie wybierali teksty do utworów, rozwijając w duchu nowej epoki średniowieczną formę motetu, czyli utworu opartego na słowie. Teksty pochodziły zazwyczaj z przeznaczonych na ten okres fragmentów psalmów pokutnych, a także słów proroka Jeremiasza, nawołujących pogrążony w grzechu lud Jerozolimy do opamiętania.
Szczególnego wyrazu nabierały te ponadczasowe wezwania w Anglii Tudorów, kraju walk religijnych i prześladowań ludzi wiernych staremu, katolickiemu porządkowi. Byli wśród nich niemal wszyscy najwięksi kompozytorzy tego okresu: Thomas Tallis, William Byrd, William Mundy, Robert White.
Zespół Muzyki Dawnej ANONYMUS powstał w 1993 roku, jako kameralny zespół wokalny wykonujący muzykę renesansu i baroku. Zespół tworzą miłośnicy muzyki dawnej, a jego siedzibą jest średniowieczny Kościół św. Krzyża w Krakowie, w którym muzycy znaleźli życzliwe przyjęcie i warunki do prowadzenia działalności. W kościele tym od kilku lat odprawiane są nabożeństwa po łacinie w rycie trydenckim, podczas których wykonywane przez zespół ANONYMUS łacińskie motety z dawnych epok, brzmią w sposób szczególny. W repertuarze zespołu, obok muzyki kościelnej, znajdują się także utwory świeckie z tych czasów – madrygały i chansons oraz utwory współczesne.
Zespół ANONYMUS jest laureatem wielu konkursów i festiwali m.in. dwukrotnym zdobywcą I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” w Myślenicach. Koncertował również na Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej, w Janowcu w ramach Festiwalu Filmowego i Artystycznego w Kazimierzu nad Wisłą oraz podczas XXXV Tynieckich Recitali Organowych. Wraz z Kwartetem św. Stanisława i grupą solistów śpiewaków, zespół uczestniczył w projekcie muzycznym prowadzonym przez znakomitą krakowską klawesynistkę – prof. Bogumiłę Gizbert-Studnicką. Efektem tej współpracy było wykonanie arcydzieła polskiej kultury muzycznej – siedmioczęściowego „Completorium” G.G. Gorczyckiego, podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Klasztorze oo. Bernardynów w Leżajsku.
Wstęp wolny.
Informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Os. Złotego Wieku 14
12 648 08 86
klub@kuznia.edu.pl
www.kuznia.edu.pl
|