11 stycznia – sobota
godz. 09.30 - 17.00
Rundy eliminacyjne tańczą pary kategorii 14-15 lat klasy E, D, C, B, A oraz kategorii powyżej 15 lat klasy E i B
godz. 18.00 Finał
12 stycznia – niedziela
godz. 09.30 - 17.00
Rundy eliminacyjne tańczą pary kategorii powyżej 15 lat klasy D, C, A i S
godz. 18.00 Finał
Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Profesora Mariana Wieczystego, organizowany jest co roku w styczniu w rocznicę śmierci prof. M. Wieczystego. Jest największą i najstarszą imprezą taneczną związaną ze sportowym tańcem towarzyskim w Polsce. Turniej odbywa się w 10 tańcach standardowych i latynoskich. Turniej ma dwa główne cele: po pierwsze umożliwia polskim parom tanecznym wzięcie udziału we współzawodnictwie artystycznym na zasadach całkowitej równości, bez względu na posiadaną klasę taneczną. Drugim ważnym celem Turnieju jest uczczenie pamięci twórców zawodowego i amatorskiego ruchu tańca towarzyskiego w Polsce - profesora Mariana Wieczystego i jego żony Cecylii. Ogólnopolski Turniej Tańca zostanie zorganizowany w tym roku już po raz czterdziesty. Turniej odbywa się w hali TS „Wisła”. W turnieju uczestniczy ponad 500 par tanecznych z całej Polski oraz blisko 70 sędziów, także uczniów profesora Mariana Wieczystego.
Marian Wieczysty - polski tancerz, pierwsze kroki stawiał w szkole baletowej Stanisława Faliszewskiego, a potem w szkole tańca Antoniny Wendl de Lehenstein, zdobywał swoje doświadczenie taneczne. W 1929 roku zaczął pracować jako nauczyciel tańca. W czasie wojny Wieczysty trafił do Krakowa. Po wojnie założył własną szkołę tańca i przygotowywał pary do turniejów. W 1948 roku po raz pierwszy polska para wzięła udział w tanecznych Mistrzostwach Europy i zakwalifikowała się do finału. W 1951 roku założył działający do dziś Zespół Pieśni i Tańca "KRAKOWIACY". Od 1956 roku Marian Wieczysty upowszechniał taniec towarzyski w Polsce. Ogólnopolski zasięg tańca towarzyskiego rozpoczął się w 1966 roku. Jest autorem poradnika Tańczyć może każdy, w którym umieścił opisy tańców towarzyskich.
Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o puchar prof. Mariana WIECZYSTEGO
Prof. Marian Wieczysty zawsze z wielką uwagą śledził rozwój polskich par tanecznych, a ze szczególna starannością przyglądał się parom klasy mistrzowskiej. Aż trudno uwierzyć, ale znał dobrze zalety i wady całej czołówki polskiej. Z tego też powodu miał świadomość ogromu pracy jaki należy wykonać, zarówno ze strony trenerów, instruktorów jak i par aby zbliżyć się do czołówki światowej. Na początku lat siedemdziesiątych, zauważył, że polskie pary, raczej trenerzy tych par, zbyt mało uwagi przywiązują do tzw. warsztatu tanecznego. To słynne określenie Profesora dotyczyło opanowania dzisiaj tzw. basic`u, czyli tychelementarnych podstaw tanecznych, które nadają charakter poszczególnym tańcom.Puchar jest ideą rewolucyjną w polskim ruchu tanecznym. Wzorując się na obowiązujących w tym okresie zasadach organizacji Pucharu Polski w piłce nożnej już w 1973 roku, kiedy kończył opracowanie książki pt.: „Tańczyć może każdy” rozmawiamy o idei regulaminu pucharu WIECZYSTEGO. Już w okresie wakacji 1974 roku opracowuje regulamin, którego ocena ze strony Federacji jest negatywna, zaś nauczyciele i działacze widzą celowość zorganizowania takiego turnieju.Stawiając swój autorytet Profesor podejmuje trud organizacji turnieju. Puchar fundują uczniowie Profesora na stałe mieszkający w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jest on nagrodą przechodnią i nigdy nie staje się własnością pary. Po roku 1979 turniej był organizowany tylko w tańcach standardowych. To była decyzja Profesora, który uważał, że tendencje rozwojowe tańców Ameryki łacińskiej nie odpowiadały Jego wrażliwemu smakowi artystycznemu. Również i ówczesna moda ubioru, była dla Profesora żenująca. W 1983 roku, za namową ówczesnego dyrektora Biura Zarządu Federacji p. Tadeusza Piątkowskiego pary zostały podzielone na dwie grupy, która jedną stanowiły pary klas D, C zaś drugą pary klas B, A, S. W dniu 6 grudnia 1985 roku obył się XII Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Prof. Mariana Wieczystego. Po raz pierwszy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale (dzisiejsze są ich kopią). Okazało się, że ten turniej był już ostatnim turniejem w którym uczestniczył prof. Marian Wieczysty. Profesor zmarł 16 stycznia 1986 r. W dowód uznania zasług Profesora dla rozwoju tańca nie tylko w Polsce, w grudniu 1986 r. na turniej udaje się zaprosić p. Waltera Laird`a znakomitego specjalistę światowej sławy od tańców latynoamerykańskich. Turniej ten był też okazją do dyskusji o przywrócenie tańców latynoamerykańskich. Rozmowy z p. Mariolą Felską, a głównie z synem Profesora, prof. dr inż. Arturem Wieczystym przekonały organizatorów do podjęcia tej decyzji. Od tej pory turniej ma być uczczeniem pamięci działalności i zasług Profesora.
Autor tekstu: Andrzej Golonka
|