Wystawa „Ekspresje – rozważania w formie i teksturze” Sangeet Gandhiego jest wyrazem poszukiwania nowych dróg i wyzwań na poziomie sztuk wizualnych, architektury i sztuk krawieckich.
Jest także próbą stworzenia połączenia pomiędzy rozmaitymi formami i źródłami kulturowych inspiracji i zwróceniem uwagi na ich współzależność. Na fakt, że wszystkie kształtuje to samo źródło wrażliwości, poczucia estetyki, te same praktyki, terminologia, że we wszystkie działania artystyczne są zaangażowane intuicja i kreatywność, które manifestują się w konkretnej formie, tworzącej ostatecznie spójną, harmonijną całość.
Człowiek od najdawniejszych czasów zwracał się do natury, szukając zaspokojenia swoich potrzeb. Tradycyjne kolory, które zostały wykorzystane w pracach są wyrazem takiego wołania – „Potrzebuję kolorów mojej ziemi. One są moimi korzeniami”.
Dzieła pokazane na tej wystawie splatają ze sobą piękno i funkcjonalność. Ich różnorodność stanowi wyraz bogatego repertuaru tradycji i sztuki ludowej zaadaptowanej przy użyciu współczesnych form i estetyki czytelnej dla dzisiejszego odbiorcy.
Wystawa organizowana przy współpracy z Indyjsko-Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Kultury, a potrwa do 15. Października.
Sangeet Gandhi tak charakteryzuje siebie jako twórcę : „wiedza z zakresu architektury (posiadam tytuł doktora w tej dziedzinie) oraz profesjonalne przygotowanie w klasycznym tańcu indyjskim, muzyce i sztuce skłoniły mnie do wykorzystania w moich dziełach różnych materiałów, co pozwoliło uzyskać wiele rozmaitych tekstur. Moje prace są nie tylko grafikami nawiązującymi do indyjskiej sztuki, architektury, mitów i legend, ale pokazują również związek między kulturą dawną i współczesną. Wykorzystuję w nich nowoczesne techniki połączone ze starożytną paletą kolorów, nawiązującą do „kolorów ziemi” – tradycyjnych, naturalnych kolorów gliny, roślin, materiałów. Inspiracje czerpię zarówno z bogatego i złożonego dziedzictwa cywilizacyjnego Indii, jak i niezwykle pięknego środowiska naturalnego Indii.”
|