POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
 
27-09-2013     - 29-09-2013  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
XII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi
miejsce:
Dzielnica XIII Podgórze, Kraków
BEZPŁATNE
DLA DZIECI
» Wydarzenia inne
Już po raz dwunasty Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza do zwiedzania, poznawania i odkrywania Podgórza – szeroko rozumianego, jako prawobrzeżna część Krakowa. Odwiedzimy przede wszystkim miejsca na co dzień niedostępne – kościelne wieże, pracownie rzemieślnicze, zapomniane obiekty przemysłowe, a także te, na co dzień dostępne, gdzie zostaną przygotowane specjalne wydarzenia.

W ciągu minionych jedenastu lat otworzyliśmy ponad sto obiektów. W tym roku zgodnie z tematem przewodnim „Nie od razu Polskę zbudowano” szczególnie przyjrzymy się początkom Podgórza i jego najstarszym obiektom, a także zajrzymy w wiele miejsc, które cieszą popularnością co roku. Tradycyjnie, już w piątkowy wieczór zaprosimy na inaugurację, w sobotę do zwiedzania blisko 40 obiektów, a w niedzielę na kilkanaście spacerów.

Szczegółowy program poniżej.

UDZIAŁ WE WSZYSTKICH WYDARZENIACH JEST BEZPŁATNY

Każdy może wesprzeć organizację XII PDOD na polakpotrafi.pl do 24 września 2013.

PIĄTEK – PODGÓRZANIE – Juliusz Ripper

Statek Nimfa

Pomiędzy Mostem Piłsudskiego, a kładką Bernatka

godz. 18.00



Z PODGÓRZA NA MORZA I OCEANY ŚWIATA – admirał Juliusz Ripper.



W piątek wieczorem zapraszamy Państwa na spotkanie z podgórzaninem, którego od dziecka – jak niesie rodzinna wieść – największa miłością było… morze i okręty wojenne.

Jak wiele jest w rodzinnej legendzie prawdy pokazują koleje jego barwnego i niezwykłego życiorysu naznaczonego pasją do morza i marynarki wojennej.

Urodził się 6 marca 1847 roku w Podgórzu. Był synem kupca i przedsiębiorcy, właściciela Ludwinowa. Swoje marzenia o marynarce wojennej manifestował już ponoć w wieku 8 lat, kiedy to oddany na wychowanie do łobzowskiej szkoły kadetów uciekł z niej błagając rodziców o oddanie go do piechoty morskiej. Życzeniu stało się zadość z 14-letniego kadeta szkoły marynarskiej w Rijece w największym porcie Chorwacji wyszedł po latach przyszły najwybitniejszy specjalista w dziedzinie broni i okrętów torpedowych marynarki wojennej, specjalista w zakresie podnoszenia wraków okrętowych, nurek, fotograf, kartograf, hydrograf, żeglarz – wybitny i niezwykle zasłużony dowódca marynarki Austro-Węgier admirał Juliusz von Ripper – honorowy obywatel Miasta Podgórza.



O admirale Ripperze, jego pasji i błyskotliwej karierze oraz o historii floty austro-węgierskiej opowie prof. Andrzej Samek, autor książki „Flota, której już nie ma…”. Spod Krzemionek nad oceaniczne brzegi przeniosą nas dźwięki szant, a wszystko to będzie działo się – a jakże na statku – na podgórski brzeg między most Józefa Piłsudskiego, a kładkę ojca Bernatka przybije „Nimfa”, najstarszy regularnie pływający po Wiśle statek pasażerski. Zapraszamy na wykład, promocję książki, słodki jesienny poczęstunek, słowem inaugurację XII Podgórskich Dni Otwartych Drzwi.

SOBOTA, 28 września – MIEJSCA

Podgórska Biblioteka Publiczna

ul. Powroźnicza 2, www.podgorska.krakow.pl,

godz. 10.00

Wzniesiony pod koniec XIX wieku dworek należał do córki Jana Matejki, potem do przemysłowca, oficera gestapo, po wojnie był tu żłobek, a od 1995 roku jest siedzibą biblioteki. Wpisany do rejestru zabytków, stanowi przykład dawnej willowo-dworkowej zabudowy podmiejskiej dzielnicy Dębniki. Zapraszamy na oprowadzanie po budynku „z przeszłością” i bibliotecznym ogrodzie.

Oprowadza: Anna Grychowska



Kompleks klasztorny Ojców Trynitarzy NOWE MIEJSCE

ul. Łanowa 1, www.trynitarze.pl

godz. 10.00

Oddany do użytku w 2007 roku. Składa się z kaplicy klasztornej, konwentu, w którym mieszkają zakonnicy oraz budynku przygotowanego do pracy z ludźmi niepełnosprawnymi.
W trakcie wizyty zwiedzający będą mogli poznać historię Zakonu
Przenajświętszej Trójcy od Wykupu Niewolników, zobaczyć refektarz oraz zapoznać się z działalnością duszpasterską, jaką prowadzą Trynitarze.



Dom Prowincjalny Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi

ul. Parkowa 11B.

godz. 10.00

WYMAGANE WEJŚCIÓWKI (Grupa 40 osób, wejściówki: Dom Historii Podgórza i Galeria Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 21 września w godz. 10.00 – 15.00 oraz w dniach 23 – 27 września w godz.11.00-18.00, informacje tel.: 12 396 39 49).

Poznamy historię działającego od 1959 roku domu zakonnego, zobaczymy m.in. kaplicę z relikwiami założyciela i witrażami z podgórskiego zakładu Paczków. Posłuchamy opowieści o założycielu św. Arcybiskupie Zygmuncie Szczęsnym Felińskim, tajemnicy uzdrowienia i zakonnej codzienności.



Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie

ul. Lipowa 3 (wejście przez Galerię Lipowa 3), www.lipowa3.pl

godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 prezentacja badań szkła budowlanego w laboratorium Zakładu Technologii Szkła, m.in. widowiskowego badania odporności szkła na uderzenia młotem i siekierą (WYMAGANE WEJŚCIÓWKI: grupy po 12 osób –- wejściówki: Dom Historii Podgórza i Galeria Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 21 września w godz. 10.00 – 15.00 oraz w dniach 23 – 27 września w godz.11.00-18.00, informacje tel.: 12 396 39 49).). Dla spragnionych kontaktu ze sztuką – spotkania z artystami w trakcie których zostanie również przedstawiona, sięgająca czasów przedwojennych, historia krakowskiego szklarstwa przy Lipowej.

godz. 11.30 - o swojej pracy z materiałem ceramicznym i najnowszej wystawie „Żubromachia” opowie Mariusz Dydo.

godz. 14.00 – po wystawie fotografii „Stacja Zabłocie” oprowadzi autorka, Agnieszka Wojtuń.



Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

ul. Siostry Faustyny 3, www.milosierdzie.pl

godz. 10.00 (zbiórka przy furcie klasztornej)

Jako, że podgórski kościół parafialny nosi wezwanie św. Józefa nie moglibyśmy nie odwiedzić „Józefowa” czyli okolicy, w której znajduje się obecnie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Z gospodarzami tego miejsca odwiedzimy serce sanktuarium-kaplicę klasztorną z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego, celę św. Siostry Faustyny, nową bazylikę z kaplicami dolnymi (m.in. Kaplicą Grekokatolicką św. Andrzeja Apostoła) oraz kaplicę Wieczystej Adoracji. Na „Józefów”, Kraków i okolicę spojrzymy z wieży widokowej (wys. 77 m), a na koniec zadumamy się na klasztornym cmentarzu. Przy okazji posłuchamy o historii tego miejsca i osób z nim związanych.



Galeria i pracownia artystyczna – FUENTE Studnia Pomysłów NOWE MIEJSCE

ul. Rękawka 8/1, www.galeriafuente.pl

godz. 10.00 – 18.00

godz. 14.30 i 16.00 warsztaty plastyczne przybliżające techniki malarskie i rysunkowe.

To parterowe mieszkanie w kamienicy zamienione w miejsce gdzie, każdy może rozwijać swoje pasje i twórczo spędzić czas. Będzie można zobaczyć wystawę akwareli, ilustracje zwierząt „Lenaki” i „Śladami kotów z Podgórza”. Poznać tradycyjny warsztat graficzny i zobaczyć, jak powstają ręcznie odbijane grafiki. Na podwórzu znajduje się jedna z kilku studni, z których mieszkańcy getta czerpali wodę.

Zaprasza: Marlena Witkowska-Jach



Aurea Studio Dekoracji NOWE MIEJSCE

Rynek Podgórski 2/7 (oficyna, 1. piętro), lniany.pl

godz. 10.00 – 13.00

godz. 12.00 warsztat szycia przytulanek dla rodziców z dziećmi

Pracownia i sklep – miejsce dla niejednej kobiety. Tkaniny, tak to rzeczywiście temat rzeka; dekoracja okna, stołu, sypialni, miękkie poduszki, serwetki, lalki… Można by wymieniać a warto tam po prostu zajrzeć
Opowieści o lnie, najdoskonalszym i najcenniejszym surowcu włókienniczym oraz technikach robótek szydełkowych. Można przynieść ulubioną, ale już za małą sukienkę, podarte spodenki lub sfatygowaną bluzeczkę – to dobry materiał na maskotkę.

Zaprasza: Anna Chmielowska



Galeria Teranga

ul. Kalwaryjska 48,

godz. 10.30 – 14.00
Poznać smak baobabu, napić się afrykańskich herbat i kawy Touba, posłuchać bębnów – tego wszystkiego możemy doświadczyć w trakcie wizyty w najsłynniejszej, najstarszej i zarazem jedynej w Podgórzu galerii sztuki afrykańskiej.



Dom Historii Podgórza

ul. Limanowskiego 13, www.domhistoriipodgorza.pl
godz. 11.00 i 13.00

Najstarsze muzeum dzielnicy w Krakowie założone w 2002 roku. Po aktualnej wystawie pt. “Podgórze miasto, które zmieniło Kraków” oprowadzą: Melania Tutak i Adam Sasinowski.



Pracownia Renowacji Mebli „LACH GALLERY”

ul. Krakusa 7,

godz. 11.00-13.00

„LACH GALLERY” Antyki Renowacja – najstarsza – działająca od 1950 roku pracownia renowacji antyków w Krakowie, zaprasza do bliższego zapoznania się z tradycyjnymi technikami i etapami renowacji mebli. Będzie także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności manualnych.

Zaprasza: Grzegorz Lach



Gimnazjum nr 34, (dawniej Szkoła Podstawowa nr 23)

ul. kpt. A. Potebni 7,

godz. 11.00

Zapraszamy do obejrzenia neoklasycystycznego budynku szkoły, która jako pierwsza w Polsce, otrzymała imię Henryka Sienkiewicza. Księgi uczniów z drugiej połowy XIX wieku, protokoły Rad Pedagogicznych od 1900 roku, list Sienkiewicza do jednej z uczennic szkoły, to tylko zapowiedź tego, co zobaczymy. Jest to jedyna okazja by zwiedzić piwnice, strych i szkolny ogród w wyrobisku dawnego kamieniołomu. Na sentymentalną wycieczkę zapraszamy szczególnie absolwentów Szkoły Podstawowej nr 23 i Gimnazjum nr 34.

Oprowadza: Anna Kurek



Wytwórnia NOWE MIEJSCE

ul. Ślusarska 9 (dojście od ul. Przemysłowej) www.wytworniakrakow.pl

godz.11.00 – 22.00 wspólne robienie ławki z palet, która stanie w Podgórzu

godz. 12.00-15.00 prezentacja drukarek 3D, nauka drukowania

Wytwórnia to krakowskie centrum kreatywności, założone przez studentów i absolwentów studiów technicznych i artystycznych; to otwarty warsztat, pracownia i cowork – miejsce przeznaczone przede wszystkim do projektowania, prototypowania i małej produkcji, ale i służące wszystkim na co dzień np. do naprawy roweru czy renowacji zabytkowego mebla.



Uzdrowisko Kraków Swoszowice NOWE MIEJSCE

ul. Kąpielowa 70 (Główny Dom Zdrojowy), www.uzdrowisko.krakow.pl

godz. 11.30

Czy Smok Wawelski zakończył żywot za przyczyną swoszowickiej siarki? Czy nabijali ją w armaty Krzyżacy w bitwie pod Grunwaldem? Kto w 1811 r. uruchomił w Swoszowicach uzdrowisko? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas wykładu Dyrektora ds. Lecznictwa dr Piotra Surówki i spaceru po zabytkowych obiektach istniejącego od ponad 200 lat uzdrowiska. Będzie to doskonała okazja do poznania historii tego wyjątkowego miejsca ale także obejrzenia jego nowoczesnej bazy zabiegowej i zapoznania się z właściwościami leczniczymi tutejszych wód siarczkowych.



Fort Skotniki NOWE MIEJSCE

ul. Kozienicka 24, www.zsylkiwypedzenia.up.krakow.pl. Dojazd autobusami: 106, 166, 201, 206, 213, 223

godz. 12.00

Typowo nietypowy. Fort pancerny nr 52 1/2 wzniesiono w końcu XIX wieku w ramach wielkiej modernizacji Twierdzy Kraków. Jego cztery armaty i 240 żołnierzy zatrzymać miały nieprzyjaciela atakującego od strony Skawiny. Północna część fortu, o nazwie własnej „Skotniki”, przez długi czas niedostępna, mieści od niedawna Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Oprowadza: Piotr Leonowicz



Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej

ul. Zakopiańska (Góra Borkowska), www.katolicki.net

godz. 12.00
Wybudowany w latach 1937-1939 jest jednym z ciekawszych przykładów międzywojennej architektury sakralnej w Krakowie. Z jednej strony silnie wpisany w kontekst miejsca – historia jego budowy związana jest bowiem z powstawaniem infrastruktury Borku Fałęckiego i zaangażowaniem lokalnej społeczności. Z drugiej strony kościół nosi wpływy najlepszych dzieł architektury francuskiej i jest doskonałym przykładem różnych tendencji obecnych w międzywojennym budownictwie sakralnym w Polsce.

Oprowadza: Helena Postawka



Pracownia Rzemiosła Artystycznego Edmund Świtalski ZE NOWE MIEJSCE
ul. Paproci 9b, www.pracownia-switalski.pl
godz. 12.00

Rodzinna pracownia rzemieślnicza, której początki sięgają roku 1964. Zakład specjalizuje się w wyrobie oraz renowacji stylowych żyrandoli i kinkietów z mosiądzu.
Pokażemy tajniki tradycyjnego i współczesnego rzemiosła. Będziemy także udzielać porad na temat naprawy sprzętu oświetleniowego oraz odnowy przedmiotów z mosiądzu.



Muzeum Ratownictwa

ul. Saska 12, Hwww.muzeumratownictwa.pl

godz. 12.00 – 15.00

Muzeum Ratownictwa, jako jedyne w Polsce, gromadzi eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa medycznego, lotniczego, górskiego, morskiego, drogowego oraz, szeroko rozumianym ratownictwem, także pożarniczym oraz historią policji. W przyszłości planujemy uruchomić przy Muzeum szkołę ratownictwa dla zwiedzających, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży szkolnej. W nowej siedzibie zapraszamy na wystawę samochodów ratunkowych.



Areszt Śledczy Kraków Podgórze

ul. Czarnieckiego 3,

godz. 12.00, 13.30, 15.00 WYMAGANA REZERWACJA

(Grupy po 10 osób, rezerwacja wyłącznie pocztą elektroniczną na adres: biuro@podgorze.pl z podaniem nr pesel i imienia ojca do 25 września włącznie). Osoby wchodzące na teren aresztu powinny posiadać dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość.

Gmach dawnego Sądu Powiatowego i Urzędu Podatkowego Miasta Podgórza wybudowany w roku 1905 wg projektu Ferdynanda Lieblinga pełni dziś funkcję aresztu śledczego. Podczas zwiedzania zobaczymy wnętrza, w tym również cele więzienne, dowiemy się o charakterystyce codziennej pracy aresztu i o projektach resocjalizacyjnych.



Galeria Rękawka Domu Kultury Podgórze

ul. Limanowskiego 13

godz. 12.00 – 17.00

Kiermasz plastyczny: malarstwo, rękodzieło, ceramika, biżuteria niekonwencjonalna czyli coś pięknego dla każdego z najstarszej podgórskiej galerii.



Kamienica Kalwaryjska 3, Centrum Języków Śródziemnomorskich Sensapolis NOWE MIEJSCE

godz. 12.30 i 13.30

Budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku. Pierwszym jej właścicielem był Jakób Piekło (pisownia oryginalna), pradziadek obecnego właściciela. Nazwa ulicy parokrotnie ulegała zmianie – w latach 1950. była to Pstrowskiego 3.

Początkowo kamienica pełniła funkcję mieszkalną, w późniejszym okresie również handlową. Niesymetryczna, czteroosiowa fasada z wejściem o zabytkowej stolarce, spiralna klatka schodowa, widok na wieżę kościoła św. Józefa to tylko zapowiedź niespodzianek, które kryje ten niezwykły budynek wpisany w 1991 r. do rejestru zabytków. Obecnie mieści się w niej m.in. Centrum Języków Śródziemnomorskich Sensapolis.



Atelier teatralne Studio Dono oraz Scena na Lwowskiej NOWE MIEJSCE

ul. Lwowska 30 (podwórze), www.studiodono.pl

godz. 13.00-16.00

Kim jest Pantalone, Dottore, Kolombina i Arlekin, czym były canevas i dlaczego wciąż bawią nas XVI-wieczne gagi? Zapraszamy na unikalne spotkanie z Komedią dell’Arte. Będzie można obejrzeć oryginalne skórzane maski oraz rekwizyty i kostiumy dell’Arte. Przyjdź, zobacz i dotknij! Komedia czeka na ciebie!



IV Liceum im. Tadeusza Kościuszki NOWE MIEJSCE

ul. Krzemionki 11, ww.iv-lo.krakow.pl

godz. 13.00

Dawne Cesarsko-Królewskie Gimnazjum założone w 1892 roku, a obecnie liceum. Opowieść o historii tego niezwykłego miejsca i jego wybitnych absolwentach

Oprowadza: Aleksandra Tyrańska



Dawna Lodownia Miejska, Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 im. prof. Odona Bujwida

ul. Zamojskiego 6, www.zsgnr2-krakow.pl

godz. 14.00 i 15.00

Miejsce to – jak żadne – budzi wyobraźnię zwiedzających. Nic dziwnego – te dwa długie korytarze wykute w litej skale Krzemionek, lód z Wisły, temperatura bliska zero stopni Celsjusza, kupcy sprzed wieku… Towarzysząca temu historia najstarszej Szkoły Gastronomicznej w Krakowie i jej zarejestrowany produkt lokalny – „ciasteczka wyśmienite”.

Oprowadza: Marta Gdańska



Dom „Pod Lipkami”

ul. Zamojskiego 18

godz. 14.00 -16.00

Jeden z najstarszych budynków Podgórza, wybudowany zapewne jako zajazd, istniał już na pewno w 1779 roku. Od 1820 roku w posiadaniu rodziny Rehmanów, której historię poznamy. A do zobaczenia: niewielka lodownia wykuta w skałach, podwórze, a dla odważnych zejście do ogromnych piwnic.

Zapraszają: Janina i Stanisław Rehman, Stanisław Jerzy Tomasz i p. Cz. i A. Kwarcińscy



Pracownia Ceramiki Terra

ul. Lwowska 30 (podwórze),

godz. 14.00-16.00

Kilkanaście lat temu powstała jedna z najbardziej znanych i lubianych pracowni ceramicznych w Podgórzu – „Terra” Barbary Pudełko i Przemka Garleja. To właśnie stąd wylatują w świat słynne podgórskie anioły, a ostatnio także psotne diabły – ot dla równowagi… Na odwiedzających czekają opowieści o codzienności pracowni oraz warsztaty ceramiczne.



Lokomotywownia Płaszów

godz. 14.00 i 16.00

Zbiórka przez dworcem Kraków Płaszów od strony miasta.

Oprowadzanie: Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie



Pracownia Pozłotnicza „Ossolin Art”, ul. Węgierska 13,

godz. 14.30,

Jak przywrócić spłowiały blask barokowym świecznikom, co to jest szlak metal i jak wyglądają fruwające płatki złota. Gdzie anioły ponownie dostają skrzydeł, a świeżo pozłacane ramy cieszą oko właścicieli szlachetnych płócien? I jak to zrobić narzędziem, które ma ponad sto lat? Zapraszamy do pełnego tajemnic królestwa renowacji, do pracowni pozłotniczej Pana Konrada Ossolińskiego. Tego nie można przeoczyć!



Budynek dawnej fabryki „Kryształ”

ul. Lwowska 30

godz. 15.00

Gdzie znajdowała się pomadkarnia, czekoladkarnia i inne smakowicie brzmiące działy? Kto produkował 600 ton cukierków i 200 ton czekolady rocznie? Czyli burzliwe dzieje Parowej Fabryki Cukrów i Czekolady “Kryształ” założonej w 1913 roku.

Oprowadzanie Anna Konieczkowska



Sanktuarium bł. Jana Pawła II NOWE MIEJSCE

ul. Totus Tuus 32, przy wejściu do tzw. Dolnego Kościoła (k. cukierni) www.sanktuariumjp2.pl, www.janpawel2.pl

godz. 15.15

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” zaprasza do Sanktuarium bł. Jana Pawła II, najmłodszego miejsca kultu w Krakowie, poświęconego polskiemu papieżowi. Odwiedzimy tzw. kościół dolny z relikwiami papieża oraz wieniec otaczających kaplic, w tym m.in. tę przypominającą wawelską kryptę św. Leonarda i tę z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie mieszczącą płytę nagrobną Jana Pawła II. Zajrzymy też do niedawno otwartego kościoła górnego. Odwiedzimy unikatową wystawę kopii Całunu Turyńskiego, dla której po podróżach w różne zakątki świata, na miejsce stałego pobytu wybrano właśnie łagiewnickie sanktuarium. Posłuchamy również o planach i działalności centrum.



Dawna Emalia Oskara Schindlera – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ul. Lipowa 4, www.mhk.pl,

15.40 i 16.10

Zwiedzanie stałej wystawy “Kraków – czas okupacji 1939-1945″ WYMAGANE WEJŚCIÓWKI (25 osób, wejściówki: Dom Historii Podgórza i Galeria Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 21 września w godz. 10.00 – 15.00 oraz w dniach 23 – 27 września w godz.11.00-18.00, informacje tel.: 12 396 39 49).



Fabryka z ziemi włoskiej do polskiej – opowieść o dawnej fabryce Wat i Opatrunków Michała Dobrowolskiego

godz. 16.00

Zbiórka: Plac Lasoty przed pomnikiem Edwarda Dembowskiego.

Pomysł na założenie fabryki opatrunków chirurgicznych zrodził się w Mediolanie. Był to ostatni przystanek podróży magistra farmacji Michała Ludwika Dobrowolskiego po europejskich aptekach. Zachęcony przez członków towarzystwa farmaceutycznego, podbudowany zagranicznym doświadczeniem, wierny pozytywistycznym ideałom postanowił stworzyć pod koniec XIX wieku fabrykę opatrunków chirurgicznych. Ostatecznie miejscem funkcjonowania i największego rozkwitu tego zakładu stało się Podgórze, a dokładnie wzgórze Lasoty.

Opowiada: Bartłomiej Sawicki



Park Duchacki, ul. Estońska

godz. 16.00

Artystyczne Otwarcie Parku Duchackiego: występy muzyczne i aktorskie, plener malarski i fotograficzny i wiele więcej.

Organizatorzy: OKK Wola Duchacka Wschód i Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej



Dom Kultury Podgórze

ul. Sokolska 13, www.dkpodgorze.krakow.pl

godz. 16.00

Zwiedzanie „starej szkoły”, a także opowieść o dniu codziennym działającego tam obecnie Domu Kultury. Do zobaczenia m.in. dawne mieszkanie tercjana, sala widowiskowa, sala taneczna, piwnice.

Oprowadza: Iwona Wernikowska



Specjalistyczna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza “Parkowa” NOWE MIEJSCE

ul. Parkowa 12, www.parkowa12.krakow.pl

godz. 17.00

Krótki wstęp historyczny o dziejach willi. Pokaz filmu „Dom na wzgórzach” (20 min) o pracy placówki oraz filmu muzycznego „Tych miasteczek nie ma już” (50 min), w którym ten budynek odgrywa główną rolę…



Podgórska Wieczorynka

Sala teatralna Domu Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13 zaprasza Teatr Otwarty, Hwww.teatrto.art.pl

godz. 17.00

„Trąba słonia Salomona” – kolorowa historia w dwóch odsłonach opowiadająca śmieszne przygody małego Słonika Salomonika, pierwszego prawdziwego słonia z trąbą, oraz złośliwej małpki Fiki Miki.

Występują: Barbara Sęk i Darek Cywka







Wydarzenia towarzyszące



Kawiarnia Lwowska

ul. Lwowska 2,

godz. 10.00 – 22.00

Kwiatowe powitanie jesieni – wernisaż prac florystyki Marii Niedzielin.
Tradycyjnie zapraszamy na degustację ciast domowych w atmosferze przepięknych i nastrojowych kompozycji roślinnych. Autorskie pomysły na zatrzymanie tego, co w lecie najpiękniejsze. Dodatkowa atrakcja, to biżuteria łącząca kamienie i inne materiały naturalne, drobne koraliki. Autorkę będzie można spotkać w sobotę.

Kawiarnia Stopklatka NOWE MIEJSCE

ul. Brodzińskiego 8, facebook.com/kawiarnia.stopklatka



Nowy adres na gastronomicznej mapie Podgórza. Od 28 września kawiarnia zaprasza wszystkich na pyszną kawę, herbatę, słone i słodkie przekąski, krakowskie nalewki, i wiele innych specjałów także na wynos – dla wszystkich tych, co ciągle są w biegu. Stopklatka zaprasza na projekcje filmowe, spotkania i warsztaty.



Program warsztatów na sobotę i niedzielę (WYMAGANA REZERWACJA: tel. 796 052 070 lub kawiarnia.stop.klatka@gmail.com)

godz. 11.00 warsztaty z szycia dla dzieci: “Zwierzęta z zoo. Stwórz swoje zwierzątko. Konstrukcja, zabawa, nauka.”

godz. 12.30 i 14.00 warsztaty czekoladowe dla dzieci – “Zrób swoją autorską czekoladę dla kogoś wyjątkowego”.

godz. 15.30 “Znane marki kaw ze sklepów, a kawa z regionalnych palarni kawy” – część teoretyczna dotycząca historii kawy, sposobu obróbki, selekcji, prażenia. Ocena struktury ziarna.

godz. 17.00 “Znane marki kaw ze sklepów, a kawa z regionalnych palarni kawy” – Część praktyczna – parzenie kawy metodami alternatywnymi, degustacja także porównawcza.



Cafe Fińska NOWE MIEJSCE

ul. Józefińska 47

godz. 16.00 – 19.00 Wycieraczka (Od)Nowa – akcja organizowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury. Pod koniec roku w MCK otwarta zostanie ważna wystawa pt. Pamięć. Rejestry i terytoria”. Mirosław Bałka, światowej sławy artysta, tworzy pracę na tę wystawę. Będzie to 32 m² o pamiętaniu, zostawianiu swojego śladu, wyznaczaniu granic… i wycieraniu butów. W efekcie w MCK powstanie rzeźba, jednak sam proces zbierania wycieraczek będzie częścią zaplanowanego przez artystę procesu kreacji. Włącz się w akcję. Aby praca mogła powstać, potrzebnych jest 250 wycieraczek. Proces ich gromadzenia oparty jest na wymianie: możesz zostawić pracownikom MCK starą wykonaną z naturalnych materiałów (kokos) wycieraczkę, a w zamian dostać nową! Szczegóły na www.mck.krakow.pl

godz. 19.00 wizualizacje Wiolety Stawowskiej z muzyką Pawła Dziadura pt. “Gry chodnikowe”

Café Fińska, pierwsza w Polsce bezpieniężna kawiarnia, została stworzona na 14 dni w czerwcu przez artystę Michała Mioduszewskiego. Po zakończeniu jego projektu grupa entuzjastów prowadzi Fińską dalej. To miejsce otwarte dla wszystkich; można tu napić się kawy lub herbaty w miłym towarzystwie, prowadząc inspirującą rozmowę. Opłatą za spędzone tu miłe chwile jest sama obecność, rozmowa, rysunek na obrusie, być może niepotrzebne już rzeczy, które znajdą tu drugie życie.



“Smaki jesieni” czyli podgórskie winobranie

Rynek Podgórski

Od 14.00 do ostatniego klienta

Zapraszamy Państwa na „targi po targach” czyli kiermasz smaków i zapachów kojarzonych z obfitością jesieni. W sobotnie popołudnie na Rynku Podgórskim znajdziemy specjały kuchni polskiej i włoskiej, sery, wędliny, wyśmienite wino. Smaki jesieni to propozycja będąca rozwinięciem naszego targu pietruszkowego, od lata cieszącego się popularnością wśród miłośników zdrowej żywności.



Zapraszamy do stołu

15.00 warsztaty

16.00 wspólny posiłek

W ramach wydarzenia ”Smaki Jesieni” odbędzie się także krakowska edycja wydarzenia ”Zapraszamy do Stołu” poprzedzona warsztatami kulinarnymi z dynią w roli głównej. Warunkiem uczestnictwa jest przygotowanie dowolnego, wybranego przez siebie dania i przyniesienia go na nasz podgórski piknik. Do stołu zaprasza Institute of Design Kielce, który gościnnie przyjedzie ze stołem do Podgórza.





NIEDZIELA, 29 września – SPACERY

Jurajskie wzgórza Krzemionek

godz. 9.30

Zbiórka: ul. Redemptorystów (na łuku, przy wejściu na placyk pod skałami)

Krzemionki – jurajskie wzgórza, ich budowa i urokliwe kształty mocno wpłynęły na charakter i krajobraz Podgórza. Budowa geologiczna – liczne uskoki tektoniczne, wąwozy i zjawiska krasowe splatają się tutaj z burzliwą historią II wojny światowej, legendami o Twardowskim i historią całego Krakowa. Kamieniołomy, których było kilka w obrębie Krzemionek dostarczały także wapno i kamień budowlany dla całego miasta. W chwili obecnej powoli zaciera się zrębowy charakter budowy geologicznej. Zarastają stare kamieniołomy, miejska zabudowa wdziera się na wzgórza. Dlatego warto przypomnieć, że w obrębie miasta mamy takie miejsca, parki i tajemnicze ścieżki.

Oprowadza: Marian Łowczowski



Podgórze dla początkujących czyli historia Podgórza „w pigułce”

godz. 10.00

Niespieszny spacer podczas którego odkryjemy historię austriackiego Wolnego Królewskiego Miasta na prawym brzegu Wisły. Wyruszymy tropem tajemniczych podgórskich postaci, odnajdziemy, miejsce gdzie odpoczywa Herkules, wznosi się kościół nazywany „szopką krakowską” i ukryta jest najstarsza w mieście lodówka; zajrzymy do pracowni alchemicznej i malowniczego parku Pana Wojciecha; odkryjemy zagadkę co kryje podgórski kurhan i co znaczy nazwa “Na Zbóju” , poznamy niedostępny forta strzegący szlaków handlowych i podgórską nekropolię, a jak sił starczy… poszukamy skarbów Czarnej Damy i zdobędziemy szczyt Kopca Krakusa!

Zbiórka przed kościołem św. Józefa.

Oprowadza: Elżbieta Lang

Specjalnie dla dzieci: Legendy Podgórza, czyli o księżniczce, kamieniu filozoficznym i podgórskich zwierzętach

godz. 10.30

Zbiórka: przed kościołem św. Józefa (wyruszamy na spacer bez względu na pogodę).

Z myślą o najmłodszych odkrywcach podgórskich zakamarków przygotowaliśmy specjalny spacer. Dzieci dowiedzą się pod jaką górą powstało Podgórze, skąd wzięła się nazwa Rękawka i gdzie można spotkać nieszczęśliwą księżniczkę. Spróbujemy odgadnąć, co łączy Podgórze z Nowa Hutą, a także wspólnie poszukamy Pana Twardowskiego i jego koguta, może uda nam się też spotkać inne podgórskie zwierzęta.

Oprowadza: Katarzyna Bury



Bagry – ich historia i atrakcje

godz. 11.00

Zbiórka: Parking przed UKŻ HORN, ul. Kozia 22, www.ukz.hornkrakow.pl, 10 min z przystanku Rzebika (tramwaj: 11 i 20, autobus: 125, 158, 185)

W programie zwiedzanie wieży widokowej, spacer ok. 4 km wokół Bagrów. Poznamy historie znane i nieznane o zalewie Bagry. Dowiemy się gdzie w Krakowie można „dostać” wiatr w żagle i dlaczego na Bagrach jest go najwięcej.

Oprowadza: Ryszard Łukasik

Zanim powstało Podgórze

godz. 11.30

Zbiórka: kościółek św. Benedykta

Oprowadza Jarosław Żółciak



Z Podgórza w świat czyli artystyczne podgórskie ślady

godz. 12.00

Zbiórka przed pomnikiem Edwarda Dembowskiego przy Pl. Lasoty
Gdzie urodził się Juliusz Osterwa? Co wiązało Teresę Żylis-Garę z Podgórzem?
Jaki był ostatni adres zamieszkania Sławomira Mrożka? A także kto z mieszkańców Podgórza pozował Janowi Matejce do obrazów historycznych?
Odpowiedzią na te pytania, a także okazją do opowiedzenia o Podgórzanach wybitnych, znanych i mniej znanych będzie spacer ulicami Podgórza.

Oprowadza: Barbara Ostafin



Ten trzeci mistrz Polski z Krakowa…

godz. 12.15

Zbiórka: Hotel Forum (przy wejściu do Forum Przestrzenie)

Legenda Ludwinowa, niezaprzeczalna potęga piłkarska międzywojennej Polski, fantastyczni zawodnicy, reprezentanci kraju i tłumy kibiców – oto Garbarnia Kraków w czasach największej glorii i chwały.

Chwile potęgi i momenty upadku, poplątane dzieje zawodników i klubu poznacie Państwo jeśli wybierzecie się na spacer śladami „Brązowych”.

Będzie to wyjątkowa okazja, aby zwiedzić miejsca związane z klubem (dawne i współczesne) oraz zobaczyć pamiątki nagromadzone przez długie lata działalności (min. patera ufundowana przez Ministra Spraw Zagranicznych Augusta Zaleskiego w 1932 roku, pamiątkowy fragment trybuny ze starego stadionu itp.).

Oprowadza: Norbert Tkacz (dziennikarz redakcji sportowej Radiofonii)



Spacer po Parku Jerzmanowskich

godz. 12.30

Zbiórka: przed pałacem w Parku Jerzmanowskich (ul. Górników), opowieść o polskim Noblu Erazmie Jerzmanowskim, jego pałacu i parku oraz zwiedzanie Izba Histo­rii Sta­rego Prokocimia w Młodzieżowym Domu Kultury.

Oprowadza: Grażyna Fijałkowska



Zabłocie utracone czy odzyskane? Spacer śladami najlepszego przemysłu w dawnym Podgórzu

godz. 13.00

Zbiórka: Plac Bohaterów Getta, przed dawnym dworcem autobusowym (szary budynek)

Nigdzie indziej w Krakowie nie można było jednocześnie poczuć zapachu produkowanych mebli i zapałek. Zachłysnąć się aromatem mydła z fabryki Śmiechowskiego czy odurzyć zapachem wódki krakowskiej z fabryki “Krakus”. Nigdzie indziej nie można było jednocześnie usłyszeć głosu huty szkła, otwieranych parasoli w fabryce “Superior” czy zamykanych skrzyń Władysława Jankowskiego. I choć dziś już niewiele pozostało z tamtego zapachu i odgłosów miasta, my spróbujemy je odnaleźć… Zapraszamy na spacer po postindustrialnym Zabłociu, czyli dawnym mieście za błotem…

Oprowadza: Marta Poznańska



Wojenne dzieje „Libana”. Kamieniołom „Liban” i Służba Budowlana w Generalnym Gubernatorstwie

godz. 13.00

Zbiórka: ul. Za Torem 22, przed wejściem

Skąd się wzięła nazwa “Liban”. Dlaczego ten kamieniołom jako jedyny spośród krakowskich wapienników zyskał złowrogą sławę? Leżący w cieniu obozu płaszowskiego teren byłego obozu karnego Służby Budowlanej był świadkiem wielu tragedii okupacyjnych. W trakcie wycieczki zwiedzający dowiedzą się o zarówno o przedwojennych dziejach kamieniołomu, ale przede wszystkim zapoznają się z jego wojennym okresem funkcjonowania. Poznają jego rolę w systemie okupacyjnego terroru, jak i znaczenie gospodarcze. Jeszcze raz zatrzymamy się przed pomnikiem – mogiłą grupy junaków zamordowanych przez Niemców 22 lipca 1944 r. i przywołamy tamte wydarzenia sprzed 69 laty…

Oprowadza: Piotr Makuła (Muzeum Armii Krajowej im Gen. Emila Fieldorfa „Nila”)



Kościół św. Józefa, (Rynek Podgórski), www.jozef.diecezja.pl

godz. 13.00 – 16.00 – wyjście na wieżę

Podziwianie wspaniałej panoramy Podgórza i Krakowa z wieży neogotyckiego kościoła św. Józefa projektu Jana Sas-Zubrzyckiego.



Szpital im. dr Józefa Babińskiego w Kobierzynie

ul. Babińskiego 29, www.babinski.pl,

godz. 15.00

Zbiórka: przystanek Babińskiego. Dojazd z Łagiewnik autobusem 106 (kierunek Skotniki Szkoła) lub 166 (kierunek Sidzina), także z pętli Borek Fałęcki autobusem 201 (kierunek Skawina).

WYMAGANE WEJŚCIÓWKI (Grupa 50 osób, wejściówki: Dom Historii Podgórza i Galeria Rękawka, ul. Limanowskiego 13, w dniach: sobota 21 września w godz. 10.00 – 15.00 oraz w dniach 23 – 27 września w godz.11.00-18.00, informacje tel.: 12 396 39 49).

Zapraszamy do obejrzenia niezwykłego, zabytkowego szpitalnego zespołu architektoniczno-parkowego w Kobierzynie (dawnej wsi, obecnie dzielnicy Krakowa). Wybudowany w latach 1907-17 jako szpital psychiatryczny, obiekt powstał w oparciu o koncepcję samowystarczalnego miasta-ogrodu i był zaliczany do najpiękniejszych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie. W programie, oprócz spaceru po terenie szpitala, zwiedzanie niektórych budynków: teatru, kościoła, willi dyrektorów, budynków gospodarczych a także wystawy prac plastycznych pacjentów. Poznamy wiele ciekawych historii związanych z dziejami szpitala i lecznictwem psychiatrycznym. To szansa na nieco inne, niebanalne spojrzenie na psychiatrię.

Oprowadza: Maciej Bóbr



Wycieczka rowerowa

godz. 15.00

Zbiórka: Plac Bohaterów Getta

WYMAGANA REZERWACJA (Grupa 15 osób, zapisy mail: annahojwa@gmail.com do 26 września)

Zapraszamy na wycieczkę po Podgórzu. Odwiedzimy miejsca związane z podgórskimi osobistościami i osobowościami- jak Wojciech Bednarski, Antoni Mateczny czy Pan Herkules. Nie zabraknie akcentów rowerowych, znaków solarnych oraz ciekawych zakątków, na których poznanie często nie mamy czasu. Zapraszam na rowery!
Zaprasza: Anna Hojwa



Szlakiem przeszłych i teraźniejszych dróg żelaznych Podgórza

godz. 16.00

Zbiórka: peron 1 przystanku kolejowego Kraków Zabłocie (skąd odjeżdżają pociągi w stronę Krakowa Płaszowa),

Spacer będzie wiódł wzdłuż historycznych i współczesnych linii kolejowych w centrum Podgórza w oparciu o ukształtowaną w l. 1855 – 56 oś komunikacyjną dawnej kolei Karola Ludwika. Będzie on próbą przypomnienia, jak dalece kolej wpisała się w historię i pejzaż dzielnicy. W trakcie spaceru zostaną zaprezentowane leżące na trasie kolejowe zabytki budowlane i inżynieryjne, dziś zapomniane, lecz nadal stanowiące istotny składnik krajobrazu miasta.

Oprowadza: Dominik Lulewicz



Dwór Czeczów

ul. Ks. Popiełuszki 36, www.dworczeczow.pl

godz. 17.00

Zwiedzanie dworu i parku. Promocja książki Bogny Wernichowskiej „Dwory Polskie” m.in. z historią Dworu Czeczów wraz z prelekcją pt. „Życie towarzyskie i kulturalne we Dworze Czeczów”.





Po angielsku/English:

Podgórze for Beginners – guided walk (wersja angielska),

godz. 10.00

Zbiórka przed kościołem św. Józefa (Rynek Podgórski),

Oprowadza: Paweł Mrozowicz (www.freewalkingtour.com)

Sunday (29. 09), starts: 10 p.m., meeting point: St. Joseph`s Church (Rynek Podgórski), guide: Paweł Mrozowicz (www.freewalkingtour.com)



Program dostępny również na stronach: www.podgorze.pl, www.domhistoriipodgorza.pl oraz www.edd.nid.pl

Kontakt z organizatorami: email: biuro@podgorze.pl, tel.12 396 39 49.





ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W PROGRAMIE Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH



Dziękujemy właścicielom i administratorom obiektów oraz przewodnikom za pomoc i poświęcony czas.





PARTNERZY:

Dom Kultury „Podgórze”

Dom Historii Podgórza

Krakowska Żegluga Pasażerska

Rada Dzielnicy XIII



WSPÓŁPRACA:

Muzeum Armii Krajowej im Gen. Emila Fieldorfa „Nila”

Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód

Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej

Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie

Free Walking Tour (www.freewalkingtour.com)



PATRONAT MEDIALNY:

DZIENNIK POLSKI, WIADOMOŚCI
Miejsce:
Dzielnica XIII Podgórze, Kraków
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury