4.02 Poniedziałek, 12.00
sMoCzKi w Galerii MCK.
Opłata: 8zł od osoby dorosłej
7.02 Czwartek, 18.00
Sacrum vs profanum – warsztaty graficzne z dr Agnieszką Łakomą w ramach cyklu Warhol vs Warhol towarzyszące wystawie Andy Warhol. Konteksty.
Andy Warhol przetwarzał w swoich grafikach motywy zaczerpnięte z kultury popularnej, takie jak wizerunek Marilyn Monroe, puszkę zupy Campbell czy Myszkę Miki. Czyniąc tematem swoich dzieł, wprowadzał je w krąg kultury wysokiej. Z kolei motywy zapożyczone z malarstwa renesansowego przemalowywał w jaskrawej kolorystyce, multiplikował, oklejał etykietami produktów kosmetycznych lub spożywczych, sprowadzając je do roli produktu, towaru. Technika serigrafii, w której osiągnął mistrzostwo, pozwala na łatwe powielanie obrazów. Warsztaty poświęcone tej właśnie technice przybliżą jej tajniki i pozwolą na samodzielną próbę wykreowania dzieła inspirowanego twórczością Warhola.
Agnieszka Łakoma – graficzka, projektantka grafiki użytkowej, absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień w konkursie na Najlepszą Grafikę Miesiąca w Krakowie. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą (USA, Austria, Węgry). Jej prace znajdują się w zbiorach Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki i Związku Artystów Plastyków w Krakowie oraz Magyar Elektrográfiai Társaság w Budapeszcie.
8.02
Piątek
11.00
Kapsuły czasu Andy’ego Warhola – wykład w ramach cyklu Dojrzali do sztuki. Spotkania dla seniorów w MCK połączony ze zwiedzaniem wystawy Andy Warhol. Konteksty
Obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl lub 12 42 42 860. Liczba miejsc ograniczona. Opłata: 5 zł.
10.02
Niedziela
18.00
Słowacja vs Ameryka. Część 2. Słowacja – pokaz filmu Absolut Warhola w reżyserii Stanisława Muchy (2001) w ramach finisażu wystawy Andy Warhol. Konteksty.
Andy Warhol mówił o sobie, że jest człowiekiem znikąd. Jego rodzina wyemigrowała do USA z niewielkiej wsi Miková we wschodniej Słowacji. Wychowany w środowisku Łemków mieszkających w Pittsburghu oraz bardzo związany ze swoją matką, Julią, która do końca życia zachowywała tradycję i religię ojczystych stron, nie mógł do końca zapomnieć o swoich korzeniach. Dokument Stanisława Muchy jest ciekawym spojrzeniem na rodzinne strony Warhola. Reżyser dotarł do Mikovej i przeprowadził wywiady z jej mieszkańcami którzy jeszcze pamiętają rodzinę Warholów.
27.02
Środa
18.00
Słowacja, Bratysława, Instytut Polski. „Herito” w Bratysławie – promocja dziewiątego, słowackiego numeru kwartalnika z udziałem między innymi Magdy Vášáryovej, prof. Jacka Purchli i prof. Rudolfa Chmela.
|