Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza w niedzielę, 20 stycznia 2013 r., na Gorączkę złota w MCK. To kolejne wydarzenie towarzyszące wystawie Andy Warhol. Konteksty. Tylko tego dnia bilety normalne do Galerii MCK można będzie kupić w cenie ulgowych czyli za jedyne 5 zł, a od 10.00 do 18.00 zaplanowano wiele atrakcji dla całej rodziny. Oprócz oprowadzania po wystawie w języku polskim i angielskim, odbędą się także warsztaty plastyczne dla dzieci zatytułowane „Skarbiec Andy'ego Warhola”.
O słowackich korzeniach artysty przypomni smak win pochodzących z tego regionu, degustacja będzie poprzedzona prelekcją. Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z usług „Fabryki sławy MCK”, czyli zabawić się w kogoś sławnego odciskając swoją dłoń w alei gwiazd czy fotografując się jako Andy Warhol lub Marylin Monroe (od 11.00 do 17.00).
W programie:
11.45 – „Skarbiec Andy’ego Warhola” – warsztaty plastyczne dla dzieci (wstęp wolny, obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl)
12.00, 14.00, 16.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
13.00, 13:30, 14.00, 14:30 – krótka prelekcja na temat win słowackich oraz degustacja win słowackich. Partnerem wydarzenia jest winnica.krakow.pl (wstęp wolny za bezpłatnymi wejściówkami; wejściówki można odebrać na recepcji MCK od 14 do 18 stycznia w godzinach 8.00 – 16.00)
13.45 - „Skarbiec Andy’ego Warhola” – warsztaty plastyczne dla dzieci (wstęp wolny, obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl)
16.00 - oprowadzanie po wystawie w języku angielskim
Ponadto:
11.00 – 17.00 - „Fabryka sławy MCK” – aleja gwiazd i atelier fotograficzne
Performance Moniki Drożyńskiej został odwołany.
ANDY WARHOL. KONTEKSTY 11 grudnia 2012 – 10 lutego 2013
Andy Warhol jest uznawany za czołowego przedstawiciela pop-artu i jednego z najważniejszych twórców XX wieku. Jego dorobek i ekscentryczny styl bycia na stałe zapisały się w masowej świadomości. Artysta z upodobaniem portretował gwiazdy szklanego ekranu, znanych polityków, symbole amerykańskiej kultury popularnej, w której sam świetnie się odnajdywał. W przemyślany sposób budował mit własnej osoby, słynął z prowokacyjnych wypowiedzi i wprowadzania w błąd swoich rozmówców. W jego burzliwej biografii i bogatej spuściźnie artystycznej wciąż jednak pozostają mniej znane i niedostatecznie opracowane wątki. Prezentacja w Galerii MCK jest próbą poszerzenia kontekstu dla interpretacji dorobku artysty i odczytywania jego biografii – między innymi poprzez wskazanie na środkowoeuropejskie, a dokładniej rusińskie korzenie Warhola.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt serigrafii oraz wybrane rysunki Warhola. Wystawa przygotowana we współpracy z Zoya Museum w Modrze pod Bratysławą.
|