31 marca – 1 kwietnia 2012 r.
II Liceum Ogólnokształcące
Kraków ul. Sobieskiego 9
Klub Imbir
Kraków ul. Tomasza 35
SLOT Kraków w trzecią rocznicę istnienia wraca do korzeni: 7. SLOT Fest znów pod szyldem „O wschodzie”! Tym razem powędrujemy w rejony KAUKAZU, a centrum wydarzeń będzie budynek II LO przy ul. Sobieskiego.
FORMY
Najbardziej różnorodna impreza na festiwalowej mapie Krakowa tym razem łączy siły z Wagabundą, czyli Turystycznym (ale i Naukowym!) Kołem Uniwersytetu Ekonomicznego. Co wyniknie z tej współpracy? Lista wykładowców i podróżników opowiadających o Kaukazie będzie nad wyraz imponująca, a swoje uczestnictwo potwierdził już m.in. Wojciech Górecki, autor książek Planeta Kaukaz i Toast za przodków.
Dla aktywnych nie zabraknie warsztatów:
plastycznych i muzycznych, tanecznych i teatralnych, kuglarskich i „praktycznych”, czyli np. kulinarnych, językowych i medialnych. Będziemy uczyć się m.in. języka azerskiego i lezginki, tradycyjnego tańca o dagestańskich korzeniach. Dla poszukujących przygotowujemy cykl wykładów rozwojowych. Na widzów czekać będą wystawy, projekcje filmów, spektakl teatralny i fire show. Kuglarze będą mieli okazję wykazać się podczas otwartych battli, miłośnicy gier mogą zaszyć się w gamesroomie, a smakosze wschodnich herbat – w slotowej czajowni. Blok zajęć dla dzieci, który okazał się sukcesem podczas cyrkowego SLOT Festu, i tym razem będzie dostępny w ramach biletu rodzinnego. Całości dopełnią wieczorne koncerty w Klubie Imbir.
CIARKI
Kaukaz to dla nas cel podróży (zrealizowanych i wymarzonych), miejsce wypraw górskich, rejon zderzenia kultur, religii, historii i współczesnych pomysłów na własne państwo. „Dlaczego Kaukaz? Nie wiem. – mówi Andrzej Głuszek, odpowiedzialny za program festiwalu. - Mnie osobiście fascynuje. Ciarki mnie, jak to się mówi, przechodzą, gdy o Kaukazie myślę.” Czy Was też? Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, ale i Osetia, Czeczenia, Górski Karabach… Zachęcamy do sprawdzenia na własnych plecach!
OPEN
Imprezy SLOTu to nie gotowe „produkty kulturalne”, ale podstawowe warunki: czas i przestrzeń, które wypełniają ludzie. Czas niecodziennych rozmów, refleksji, pytań, odkryć, inicjatyw, spotkań… Chcemy, by jak najwięcej po nim zostało.
To od Was zależy, co na SLOT Feście się wydarzy, co zostanie powiedziane czy pokazane. SLOT oparty jest na idei swobodnej wymiany doświadczeń, dzielenia się pasją i wzajemnej inspiracji. Dlatego zachęcamy: masz pomysł na SLOT? Podziel się nim!
Chcesz się realizować prowadząc warsztaty, chcesz pokazać swój spektakl, film, wystawę, opowiedzieć o podróży lub podzielić się wiedzą o Kaukazie? Chcesz pomóc w organizacji tego wydarzenia? Dołącz do naszej ekipy!
Slajdy, wykłady, filmy i debata o Kaukazie, warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne i teatralne, językowe, wizażowe oraz kuglarskie, wystawy fotografii, spektakl teatralny, zajęcia dla dzieci, strefa gier oraz orientalna czajownia – to tylko najważniejsze punkty 7. SLOT Festu „O wschodzie”, który zagości 31 III i 1 IV w budynku II LO przy Sobieskiego i Klubie Imbir. Kierunek: KAVKAZ!
A zatem, w ciągu dwóch dni SLOT Festu:
- goście (m.in. Wojciech Górecki i Marian Bała)
- slajdy podróżnicze (Gruzja, Adygeja, Karaczajo-Czerkiesja, Osetia, EVS, trekking…)
- wykłady o kulturze, historii, geografii i współczesnej sytuacji Kaukazu
- debata z udziałem specjalistów
- warsztaty (plastyczne, muzyczne, taneczne, teatralne, kuglarskie, wizażowe, kulinarne…)
- projekcje filmów
- spektakl teatralny
- wykłady rozwojowe
- wystawy
- koncerty w Klubie Imbir
- wydarzenia dla dzieci
- open stage, battle kuglarskie i fire show
- gamesroom
- orientalna czajownia.
SŁUCHAJ I PATRZ
O Kaukazie opowiadać będą podróżnicy, mieszkańcy i znawcy tego rejonu. Zajrzymy do Adygeji, Karaczajo-Czerkiesji, Osetii Południowej i Baku, zatrzymamy się na dłużej w Gruzji, posłuchamy również o wolontariacie, misjach i kaukaskiej zimie. Wykłady specjalistów odkryją przed nami historię i religię regionu, tamtejsze wyczyny polskich alpinistów oraz tajemnice filmów Siergieja Paradżanowa. Mozaikę narodów Kaukazu nakreśli Wojtek Górecki, autor książek Planeta Kaukaz i Toast za przodków. Będzie on też jednym z uczestników finałowej debaty na temat współczesnego oblicza tamtego rejonu.
Całości obrazu dopełnią wystawy fotografii, projekcje filmów w podziemnym kinie oraz spektakl Baśń dagestańska w wykonaniu grupy dziecięcej ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, gdzie odbyła się poprzednia edycja SLOT Festu.
Podczas warsztatów poznamy tradycyjne tańce gruzińskie, podstawy języka azerbejdżańskiego i armeńskiego oraz Lezginkę, czyli najpopularniejszy taniec kaukaski. Dodatkową atrakcją będzie również degustacja gruzińskiej kuchni. Warsztaty astronomiczne i pierwsza pomoc wysokogórska uzupełni wykłady o trekkingu i alpinizmie.
DZIAŁAJ
Wśród niemal 50 warsztatów znajdziemy zajęcia plastyczne, muzyczne, praktyczne i kuglarskie. Na warsztatach artystycznych poznamy tajniki linorytu, rzeźby w glinie, haftowania i filcowania oraz nieco zapomnianą sztukę papierowych wycinanek. Tradycyjnie nie zabraknie „walenia w bęben” i nieśpiewającego chóru Bartosza Ignacego Wrony. Miłośnicy sztuk scenicznych oprócz Lezginki rozruszają się na warsztatach pantomimy i tańca współczesnego oraz tańca brzucha i tańca z wachlarzami.
Gdyby efekty prób z face paintingiem i makijażem były niezadowalające, można ratować się na warsztatach tworzenia masek gipsowych. W ramach rozwijającego się bloku „wizażowego” przećwiczymy też plecenie warkoczyków cornrows. Będzie również okazja, by własnoręcznie wykonać biżuterię soutache lub chainmail, czy też opaskę na włosy w stylu vintage.
DLA KUGLARZY, DZIECI I GAMERÓW
Zachęceni sukcesem rodzinnych warsztatów cyrkowych podczas 6. SLOT Festu i tym razem przygotowujemy zajęcia dla dzieci – kuglarskie oraz muzyczno-plastyczne. Z tych porannych atrakcji będzie można skorzystać w ramach biletu rodzinnego.
Atrakcje dla miłośników podrzucania piłeczek i kręcenia kijem jak zwykle zajmują znaczną część programu, a w dodatku będą mieć oni na wyłączność profesjonalną halę sportową. Prócz tradycyjnych warsztatów z różnych odmian żonglerki, dla początkujących i zaawansowanych, będziemy stawiać pierwsze kroki na szczudłach i monocyklu, puszczać gigantyczne bańki mydlane oraz kręcić hula hoopem. Nowością jest double dutch, czyli triki z wykorzystaniem dwóch skakanek. Najlepsi kuglarze będą mogli zaprezentować się na otwartej scenie i podczas kuglarskich battli, których ogniowy finał wraz z fire show odbędzie się w centrum miasta. Po nim, w sobotni wieczór, będziemy bawić się na koncercie śląskich Fifidroków w Klubie Imbir.
Nad halą sportową, na trybunach, rozłoży się Krakowska Sieć Fantastyki ze swoim gamesroomem, a chwilę wytchnienia od festiwalowych wrażeń będzie można znaleźć również w niezastąpionej czajowni prowadzonej przez ekipę Grodzka Gospel. Oprócz wyśmienitych ciast i herbat zagwarantują również przeżycia artystyczne podczas krótkiego koncertu.
AFTER
Imprezy SLOTu to nie gotowe „produkty kulturalne”, ale czas i przestrzeń, które wypełniają ludzie. Czas niecodziennych rozmów, refleksji, pytań, odkryć, inicjatyw, spotkań… To od Was zależy, co się w nim wydarzy, co zostanie powiedziane i pokazane. I co po nim pozostanie.
* * *
O NAS
SLOT to Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych, skupiające osoby otwarte i aktywne, gotowe angażować się w działalność społeczną, kulturalną i edukacyjną. Chcemy tworzyć przestrzeń bezpośredniego spotkania, dialogu i wspólnego działania w celu wymiany doświadczeń, dzielenia się pasją oraz wzajemnej inspiracji.
SLOT zajmuje się między innymi organizacją SLOT Art Festivalu (www.slot.art.pl), który obecnie jest największym festiwalem kultury alternatywnej w Polsce. Odbywa się na początku wakacji w Lubiążu pod Wrocławiem, przyciągając około 6 tysięcy osób z wielu krajów Europy. SLOT to również inicjatywy lokalne, takie jak działania gliwickiego czy krakowskiego oddziału Stowarzyszenia.
Specyfika ekipy SLOT Kraków opiera się na fascynacji krajami wschodu. Od marca 2009 roku udało się nam przeprowadzić sześć SLOT Festów „O wschodzie”, z których każdy zgromadził około 500 osób oraz wielu partnerów medialnych i programowych. Wydarzenia w ramach tych imprez odbywały się między innymi w Klubie Fabryka, Kinie Agrafka, Śródmiejskim Ośrodku Kultury i Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży, siedzibie YMCA, w klubach Imbir i Masada oraz na Rynku Głównym i Placu Wolnica. W ciągu trzech lat działalności udało nam się stworzyć w Krakowie krąg ludzi z różnych branży skupionych wokół idei SLOT-u i zaangażowanych w realizację naszych projektów. Chcemy nieustająco się rozwijać i jesteśmy otwarci na nowych ludzi, propozycje i inicjatywy.
SLOT MANIFESTO
…act&think&act&think&act&think…
connect. share. improve.
CHCEMY TWORZYĆ PRZESTRZEŃ BEZPOŚREDNIEGO SPOTKANIA:
DIALOGU I WSPÓLNEGO DZIAŁANIA
W CELU WYMIANY DOŚWIADCZEŃ, DZIELENIA SIĘ PASJĄ I WZAJEMNEJ INSPIRACJI.
NASZE PASJE, DOŚWIADCZENIA I INSPIRACJE:
człowiek
kultura / edukacja / społeczność
działania lokalne
podróże na wschód i fascynacja tamtejszą kulturą
chrześcijaństwo
CZAS:
31 marca – 1 kwietnia 2012 r.
MIEJSCE:
II Liceum Ogólnokształcące, Kraków ul. Sobieskiego 9
Klub Imbir, Kraków ul. Tomasza 35
BILETY:
Karnet: 25 zł
Bilet jednodniowy: 15 zł
Wstęp na koncert: 10 zł
Dziecko do lat 10: 50 % ceny biletu
Bilet rodzinny: 10 zł
Przedsprzedaż karnetów w cenie 20 zł od 17.III.2012 w Klubie Imbir.
INFO:
http://krakow.slot.art.pl
http://www.facebook.com/slot.fest.krakow
KONTAKT:
slotfestkrakow@gmail.com