POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
13-12-2011      -  
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Klub Filmowy:
Mistrzowie dokumentu - Irena Kamieńska
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

ul. Papiernicza 2
31-221 KrakĂłw

Portiernia:
tel. +48 12 420 49 50

Kontakt ogĂłlny:
sekretariat@dworek.eu

http://www.dworek.eu
sekretariat@dworek.eu
Centrum Kultury "Dworek Białopršdnicki"
ul. Papiernicza 2,
Kraków
19.15
WSTĘP WOLNY       
 
Film
We wtorek 13 grudnia o godz. 19.15 w Dworku Białopršdnickim odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Filmowego, prowadzonego przez filmoznawcę Urszulę Tes. Tym razem analizie zostanie poddana dokumentalna twórczoœć Ireny Kamieńskiej. Spotkanie będzie ilustrowane wybranymi fragmentami filmowymi.

Wstęp wolny.

IRENA KAMIEŃSKA - reżyserka filmowa, dokumentalistka. Studiowała w łódzkiej szkole filmowej.Filmem dyplomowym był jej debiut "Dzień dobry dzieci". Przez wiele lat realizowała filmy dokumentalne w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych. W ostatnich latach współpracowała głównie ze Studiem Filmowym "Kronika" oraz Studiem Filmowym "Kalejdoskop".

Filmografia:

Filmy dokumentalne:
1966 - Droga do szkoły - opowieœć o drodze do szkoły wiejskich dzieci.

1966 - Kuratorzy - praca kuratorów sšdowych zajmujšcych się dziećmi.

1966 - Dzień dobry dzieci - dzień pracy młodej wiejskiej nauczycielki. Film dyplomowy, uznawany za debiut Kamieńskiej. Nagrody: 1967 - Złoty Lajkonik na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie.

1968 - Pamięć tamtych dni - opowieœć o pacyfikacji wsi Borowo na kielecczyŸnie 2 lutego 1944.

1968 - Rzeczna - o stadninie koni wyœcigowych w Rzecznej.

1968 - Wyspa kobiet - opowieœć o wiejskich kobietach, mieszkajšcych w hotelu robotniczym pracownicach zakładów bawełnianych w Zambrowie, które opuœciły swoje wsie w poszukiwaniu pracy. Kamieńska: "film o samotnoœci, braku miłoœci, dorywczych kontaktach w miasteczku".

1969 - O tym jak dziadek od Jasinków skarbów zbójnickich w Tatrach szukał - poetycka, nawišzujšca do baœni opowieœć o sędziwym góralu, całe życie szukajšcym zbójnickiego skarbu. Kamieńska: "zależało mi na tym, by (...) film miał sens metaforyczny, by stał się studium (...) wytrwałoœci, uporu, nadziei wbrew wszelkim niepowodzeniom".

1970 - Konflikt - rozmowa ojca i syna, konflikt, którego przyczynš jest chęć pójœcia przez syna do liceum, podczas gdy ojciec pragnie, by syn najpierw zdobył zawód.

1970 - Powrót mistrza - uroczyste powitanie ciężarowca Zbigniewa Kaczmarka, powracajšcego z USA ze złotym medalem. Nie pozbawiona humoru opowieœć o Œlšzakach, którzy witajš mistrza.

1974 - Polska - człowiek - gospodarka - zrealizowany dla Ministerstwa Handlu Zagranicznego, przedstawiajšcy polskie osišgnięcia.

1974 - Trzy kolekcje - perypetie polskiego wynalazcy Tadeusza Ruta.

1975 - Motyw - wizyta u młodego małżeństwa, które porzuciło życie w mieœcie i zamieszkało na wsi.

1975 - Pierwsza licealna - opowieœć o uczniach pierwszej klasy liceum i ich rodzicach.

1976 - Zapora - portret mieszkańców wsi Maniowy pod Czorsztynem. Opowieœć o ludziach postawionych w obliczu wielkiej budowy, która ma zmienić ich życie. Nagrody: 1977 - Złoty Lajkonik, OFFK Kraków.

1977 - Tak dużo do zrobienia - sytuacja kobiet zwišzanych z Uniwersytetem Ludowym.

1978 - Następny punkt programu - portret wiejskiej aktywistki społecznej ze wsi Chołowianki. Nagrody: 1979 - Srebrny Lajkonik, OFFK Kraków.

1978 - Piękna mroŸna, polska zima - wstrzšsajšcy obraz życia starych, zniedołężniałych ludzi na wsi. Nagrody: 1978 - IV nagroda na Ogólnopolskim Przeglšdzie Filmów Oœwiatowo-zdrowotnych w Kielcach; 1979 - Grand Prix Festiwalu Filmów Społeczno-Politycznych w Łodzi.

1980 - Robotnice - kobiety z zakładów lniarskich w Kroœnie. Wstrzšsajšcy obraz pracy w warunkach przypominajšcych, jak napisała B. Janicka, zakład karny. Nagrody: 1981 - MFFK w Oberhausen: FIPRESCI i nagroda twórców katolickich oraz międzynarodowego jury ekumenicznego; MFFK w Krakowie: Złoty Smok i nagroda dla J. Zajicek za montaż; 1981 - nagroda ministra kultury i sztuki II stopnia.

1982 - Promieniowanie - historia Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie.

1984 - Notatki z prób - zapis prób przedstawień teatralnych Panopticum a la Madame Tussaud i Koniec Europy, realizowanych w poznańskim Teatrze Nowym przez Janusza Wiœniewskiego.

1985 - Hipotezy i realia - zrealizowany na zlecenie Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie film o kobiecie uzależnionej od alkoholu.

1986 - Na otwartym sercu - sylwetka Zbigniewa Religi, pierwszego polskiego kardiochirurga, dokonujšcego operacji przeszczepiania serca.

1988 - Dzień za dniem - wstrzšsajšca opowieœć o dwu kobietach - bliŸniaczkach, pracujšcych przy załadunku i wyładunku cegieł od poczštku lat 50. W tle - hasła stalinowskie nawołujšce do pracy. "Oglšdajšc film odczuwa się beznadziejnoœć ich sytuacji, od której nie ma ucieczki" (K. Serafin). Nagrody: 1989 - MFFK w Oberhausen: Grand Prix, FIPRESCI, wyróżnienie jury katolickiego i nagroda filmoteki młodych; Srebrny Lajkonik na OFFK w Krakowie; 1990 - nagroda Sekretariatu ds. Kobiet na MFFK w Clermont-Ferrand; nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego na MFFK w Tampere; I nagroda w kategorii filmu krótkiego na festiwalu "Cinema du Reel" w Paryżu.

1991 - Misjonarki miłoœci - opowieœć o siostrach z zakonu Matki Teresy z Kalkuty, majšcego swš siedzibę na warszawskiej Pradze, z udziałem Matki Teresy. Nagrody: 1991 - I nagroda na FF Religijno-Moralnych w Niepokalanowie.

1992 - Głosy z daleka (z A. Piekutowskim) - losy Polaków zesłanych w 1936 i 1940 przez władze sowieckie do Kazachstanu.

1992 - Za horyzontem (z A. Piekutowskim) - o księdzu - Litwinie, zesłańcu do Kazachstanu, który w Karagandzie wybudował koœciół, skupiajšc wokół siebie tamtejszych katolików - zesłańców wielu narodowoœci. Nagrody: 1992 - najlepszy film dokumentalny i nagroda dla K. Pakulskiego za najlepsze zdjęcia na FFRM w Niepokalanowie.

1993 - Mgła - przedstawienie mentalnoœci ludzi ukształtowanych przez PRL, bezradnych wobec przemian zachodzšcych w Polsce po 1989.

1994 - Aktor - opowiedziana przedwojennš polszczyznš polskich Żydów opowieœć aktora Teatru Żydowskiego w Warszawie Michała Szwejlicha.

1995 - Nasze dzieci - opowieœć o rodzicach walczšcych o podstawowe prawa ludzkie dla swych upoœledzonych umysłowo dzieci.

1996 - Architekt - opowieœć o urodzonym w Krakowie znanym żydowskim architekcie działajšcym w Berlinie (Zvi Hecker), zesłańcu do ZSRR.

1996 - Koœciół na górze Syjon - zrealizowany w Izraelu film poœwięcony Żydom wierzšcym w Chrystusa, opowieœć ilustrowana muzykš kompozytorów mesjańskich.

1997 - Ucisk serca - AK-owcy aresztowani zaraz po wojnie przez urzšd bezpieczeństwa i skazani na œmierć opowiadajš o tym nieznanym epizodzie powojennych dziejów Polski komunistycznej.

2001 - Powołanie - sylwetka zmarłego w 1974 ks. Władysława Bukowińskiego, zesłańca, więŸnia łagrów, wytrwale niosšcego wsparcie duszpasterskie zesłańcom różnych narodowoœci w Kazachstanie.
Filmy fabularne:
1973 - Znak - telewizyjny, krótkometrażowy, na podstawie opowiadania K. Orłosia "Dziecko ojca i matki" (dzień na plaży rodziny z dzieckiem zaburzonym psychicznie).

1976 - Klara i Angelika - telewizyjny, œredniometrażowy, scenariusz: Władysław Terlecki na podstawie opowiadania Marii Dšbrowskiej. Opowieœć o sławnej aktorce podsumowujšcej swoje życie. Kamieńska: "Zawsze interesowała mnie sfera w dokumentalnej narracji najtrudniejsza - ludzka psychika, wnętrze."
 
Miejsce:
Centrum Kultury "Dworek Białopršdnicki"
ul. Papiernicza 2,
Kraków
 
Godz.
19.15

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury