POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
10-10-2023       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Octavio Paz i Sergio Pitol. W kręgu Juana Soriano
ZAPRASZA
Instytut Cervantesa w Krakowie. Hiszpański Ośrodek Kultury
ul. Kanonicza 12
31-002 Kraków
tel. 12 421 34 24
tel. 12 421 32 55
http://www.cracovia.cervantes.es
cracovia@cervantes.es
miejsce:
Instytut Cervantesa w Krakowie
BEZPŁATNE
» Wystawy różne
W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Księżyc i bestiarium Juana Soriano” Instytut Cervantesa w Krakowie serdecznie zaprasza na spotkanie z hiszpańskim dziennikarzem i pisarzem Juanem Jesúsem Armasem Marcelo, który opowie o intelektualnych i życiowych powinowactwach łączących meksykańskiego artystę z dwoma wybitnymi twórcami jego epoki: Octavio Pazem i Sergio Pitolem.

Łączyła ich bowiem nie tylko przyjaźń, ale i współtworzenie wielkiego momentu kultury meksykańskiej XX wieku.

W okolicach 1940 roku Meksyk był całym światem. Doszło tam wówczas do prawdziwej rewolucji kulturalnej i bezprecedensowej synchronizacji przemian kulturowych, społecznych i politycznych, które uczyniły z Meksyku – na czele z jego stolicą – uniwersalne centrum twórczości. Meksyk stał się na chwilę całym światem, a ten moment naznaczył kraj już na zawsze. Dziesiątki artystów i pisarzy przeniosło się wówczas do Meksyku, uciekając przed drugą wojną światową. Znaleźli w Meksyku nową ojczyznę, która oferowała im coś wyjątkowego: wolność.

W tym kreatywnym i politycznym kontekście, pośród wielu innych osobowości, artystów i pisarzy, aktywnie działali urodzony w 1914 roku pisarz Octavio Paz i pochodzący z Guadalajary malarz Juan Soriano. Byli już wówczas tym, kim mieli się stać i kim pozostali na zawsze. Po nich nadeszła generacja, dla której stali się rodzajem latarni oświetlającej drogę, przewodnikami po krętych ścieżkach twórczego życia, sztuki i literatury. W tym pokoleniu talentem, osobowością i twórczością literacką, w tym tłumaczeniami, wyróżniał się Sergio Pitol.

Zarówno Paz, jak i Pitol byli olśnieni artystyczną twórczością Soriano, którego pisarz i filozof Carlos Monsiváis określił mianem enfant terrible. Dało to początek nowym historycznym synergiom, które czynią z twórczego trójkąta Paz-Soriano-Pitol świętą triadę opartą na artystycznych powinowactwach. Poprzez poezję, krytykę i sztukę łączy ona w formie trzech wierzchołków trzy wielkie nazwiska uniwersalnej kultury XX wieku.



Octavio Paz (1914-1998) był meksykańskim poetą i eseistą, laureatem Literackiej Nagrody Nobla w 1990 roku. W 1981 roku został uhonorowany Nagrodą Cervantesa. Autor licznych książek poetyckich i fundamentalnych esejów na czele z „Labiryntem samotności” poświęconemu meksykańskiej tożsamości, w latach 1945-1958 pracował jako dyplomata. Ze służby zrezygnował w proteście przeciwko krwawemu stłumieniu przez rząd demonstracji studenckich w Tlatelolco podczas Igrzysk Olimpijskich w Meksyku. O twórczości Juana Soriano pisał, że jest połączeniem „trzech mocy sztuki: tradycji, poetyckiej fantazji i wizualnej wyobraźni”.



Sergio Pitol (1933-2018) - meksykański powieściopisarz, eseista i tłumacz. Od 1960 roku mieszkał w Europie, gdzie był między innymi ambasadorem Meksyku w Czechosłowacji, pracował również w Ambasadzie Meksyku w Paryżu w czasie, gdy mieszkał tam Juan Soriano.
W 2005 roku został uhonorowany Nagrodą Cervantesa za całokształt twórczości, a w 2006 zainaugurowano działalność Biblioteki Instytutu Cervantesa w Sofii imienia Sergio Pitola.



Juan Jesús Armas Marcelo - hiszpański powieściopisarz, eseista i dziennikarz, stały współpracownik wielu gazet i czasopism. Autor licznych powieści, za które zdobył Nagrodę im. Pereza Galdosa i Międzynarodową Nagrodę za Powieść Plaza y Janés. Jest także autorem esejów, między innymi „El otro archipiélago” na temat diaspory kanaryjskiej w Ameryce oraz „Vargas Llosa. El vicio de escribir”, dogłębnego studium biograficznego, politycznego i literackiego poświęconego peruwiańskiemu pisarzowi.
Spotkanie w jęz. hiszpańskim, z tłumaczeniem symultanicznym na jęz. polski.
Wstęp wolny.
https://www.facebook.com/events/252187987815470
https://cracovia.cervantes.es/pl
Miejsce:
Instytut Cervantesa w Krakowie
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2025


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury